February 4, 2023
New Balance Indoor Grand Prix

History: 2004

Gail Devers, Allyson Felix and Derartu Tulu make their 2004 debuts, but it is Haile Gebrselassie, perhaps the greatest distance runner the world has ever known, who enthralls a packed Reggie Lewis Center. From the moment he flashes his legendary smile during warm-ups to his 7:35.24 victory — the fastest indoor 3000 ever run on US soil — the Ethiopian superstar enthralls an ecstatic crowd.

Results

Men

60 Meter Dash
1 Jon Drummond USA 6.61
2 Mickey Grimes USA 6.64
3 Dwight Thomas JAM 6.65
4 Nicholas Macrozonaris CAN 6.67
5 Shawn Crawford USA 6.68
6 John Capel USA 6.68
7 Bobby Williams JAM 6.71
600 Meter Run
1 Osmar dos Santos BRA 01:15.90
2 Lubert Lewis USA 01:17.56
3 Frederick Sharpe USA 01:18.53
4 Trinity Gray USA 01:18.87
5 Joey Woody USA 01:18.92
1000 Meter Run
1 Berhanu Alemu ETH 02:20.51
2 Alex Kipchirchir KEN 02:21.26
3 David Krummenacker USA 02:21.33
4 Nate Brannen CAN 02:21.60
5 Derrick Peterson USA 02:22.53
6 Patrick Nduwimana BDI 02:23.00
7 Nicholas Wachira KEN 02:23.64
8 Sam Burley USA 02:24.03
9 David Paulsen USA 02:25.29
10 Floyd Thompson USA 02:25.98
Sherman Armstong USA DNF
1 Mile Run (1500m en route in parentheses)
1 Laban Rotich KEN 03:56.60 (3:40.84)
2 Boaz Cheboiywo KEN 03:57.00 (3:41.00)
3 Marko Koers NED 03:59.17 (3:44.07)
4 Charlie Gruber USA 04:00.19 (3:45.27)
5 William Chirchir KEN 04:00.49 (3:43.44)
6 Ryan Bak USA 04:03.07 (3:46.53)
7 Julius Achon UGA 04:03.13 (3:46.26)
8 Bryan Berryhill USA 04:04.81
9 James Karanu KEN 04:08.23
10 Ibrahim Aden USA 04:09.21
11 Jason Pyrah USA 04:10.25
12 Fidele Baregensabe BDI 04:13.38
Seneca Lassiter USA DNF
Jeff DeLong USA DNF
3000 Meter Run
1 Haile Gebrselassie ETH 07:35.24
2 Markos Geneti ETH 07:41.06
3 Kevin Sullivan CAN 07:44.46
4 Bernard Lagat KEN 07:44.58
5 Nick Willis NZL 07:44.90
6 Martin Keino KEN 07:44.96
7 Dan Lincoln USA 07:45.20
8 Matt Lane USA 07:45.72
9 Jason Lunn USA 07:47.20
10 Luke Watson USA 07:49.56
11 Anthony Whiteman GBR 07:51.43
12 Jonathon Riley USA 07:59.61
13 Hudson de Souza BRA 08:10.78
Sean O'Brien USA DNF
David Lelei KEN DNF

Women

400 Meter Dash
1 Tonique Williams BAH 51.98
2 Allyson Felix USA 52.28
3 Sandie Richards JAM 53.07
4 Lisa Barber USA 53.11
5 Karen Shinkins IRL 53.23
6 Foy Williams CAN 55.02
800 Meter Run
1 Jen Toomey USA 02:00.77
2 Nicole Teter USA 02:03.68
3 Marian Burnett GUY 02:04.94
4 Alice Schmidt USA 02:06.61
5 Tanya Blake MLT 02:06.72
6 Christiane dos Santos BRA 02:07.43
7 Chantee Earl USA 02:07.65
8 Hazel Clark USA 02:14.19
Frances Santin USA DNF
Yasheka Taylor USA DNF
1500 Meter Run
1 Carmen Douma CAN 04:11.71
2 Carrie Tollefson USA 04:12.00
3 Meskerem Legesse ETH 04:13.26
4 Shalane Flanagan USA 04:13.55
5 Sally Hauser USA 04:13.66
6 Mardrea Hyman JAM 04:14.69
7 Nicole Jefferson USA 04:16.56
8 Mary Jane Harrelson USA 04:16.79
9 Amy Rudolph USA 04:17.23
10 Birhane Hirpasse ETH 04:17.67
11 Miesha Marzell-Arnold USA 04:20.78
Alana Jones USA DNF
5000 Meter Run
1 Meseret Defar ETH 14:53.14
2 Tirunesh Dibaba ETH 14:53.99
3 Derartu Tulu ETH 14:54.73
4 Sentayehu Ejigu ETH 14:58.85
5 Kathy Butler GBR 15:41.13
Lyubov Kremleva RUS DNF
Larisa Michailova RUS DNF
60 Meter Hurdles
1 Gail Devers USA 7.85
2 Vonette Dixon JAM 8.01 15-1/5
3 Melissa Morrison USA 8.03 14-1.75
4 Linda Ferga FRA 8.08 13-9.75
5 Jenny Adams USA 8.09 13-9.75
6 Miesha McKelvy-Jones USA 8.19 13-5.75
7 Anjanette Kirkland USA 8.29
8 Aquila Williams-Judge USA 8.75
Pole Vault
1 Stacy Dragila USA 4.61m/
2 Nastja Ryshich GER 4.31m/
3 Jill Schwartz USA 4.21m/
4 Dana Ellis CAN 4.21m/
5 April Steiner USA 4.11m/
Jill Starkey USA NH

Other Events

Boys' HS Mile (1500m split in parentheses)
1 Chris Barnicle Newton North 04:17.52 (4:02.02)
2 Drew Harrington Oliver Ames HS 04:20.41 (4:02.92)
3 Michael Baks Wachusett Reg. 04:22.68 (4:04.62)
4 Keith Gill Brockton 04:27.83 (4:09.51)
5 Nick Krouse St. John's 04:29.11 (4:11.79)
6 Brian Gagnon Lowell HS 04:29.68 (4:12.97)
7 Dennis Roche Cathedral HS 04:29.96 (4:12.85)
8 Aaron Wheeler St.John's Prep 04:30.18 (4:13.51)
9 Rex Radloff Dedham HS 04:31.22 (4:13.86)
10 Mark Garcia Everett HS 04:32.19 (4:15.40)
11 Khalid Abdi Brockton 04:32.26 (4:13.79)
12 Tom Davis Newton North 04:32.27 (4:13.83)
13 Alec Bleday Xaverian Brothers 04:32.61 (4:14.53)
Girls' HS Mile
1 Ashley Davidson Natick 05:13.13
2 Christine Laakso Fitchburg HS 05:13.33
3 Megan Brousseau Attleboro 05:13.77
4 Katy O'Brien Oliver Ames HS 05:15.21
5 Becca MacDonald Weymouth 05:18.05
6 Kasey Black Whitman-Hanson 05:21.38
7 Katie Clay Beverly HS 05:22.40
8 Katy Brague Mansfield 05:23.27
9 Meghan Barrett B.Feeham 05:23.54
10 Mary Donovan Marian HS 05:25.18
11 Kylynn McKinley Marblehead 05:28.75
Meghan Curran Chelmsford HS DNS
Men's Masters Mile
1 Craig Fram Whirlaway RT 04:28.04
2 Steve Sergeant Unattached 04:29.65
3 Tom Dalton Adrinodack RC 04:29.87
4 Mark Reeder Greater Lowell R 04:30.93
5 Doug Martyn Whirlaway RT 04:33.47
6 Rich Marion Unattached 04:34.85
7 Mike Cooney Whirlaway RT 04:36.20
8 Mike Platt Syr Chargers 04:36.73
9 Jon Waldron CSU 04:37.09
10 Bob Collins Boston AA 04:38.82
11 Dave O'Keeffe Syr Chargers 04:41.38
12 Ken Leinbach BAA 04:41.80
Men's DMR
1 Villanova 09:34.72
2 Georgetown 09:36.93
3 Notre Dame 09:45.33
4 Michigan 09:47.79
5 North Carolina 09:53.41
6 Tennessee 09:55.84
Mixed 4x200 Meter Relay BAA
1 Dearborn 01:51.93
2 Timilty 01:58.00
3 Providence 01:58.57
4 Attleboro 02:01.18
5 Lynx 02:02.05
6 SBNH No Time