New Balance Indoor Grand Prix
Reggie Lewis Center on the Campus of Roxbury Community College

The 18th edition of the New Balance Indoor Grand Prix got underway with thrilling action early on, with Kell TC of New York edging out Lexington TC of Boston in the Girls 4x400m Relay, 4:02.14 to 4:02.39. In the Boys 4x800m Relay, St. A’s TC of New York won in 7:51.98, with three other teams also finishing inside eight minutes. World Championship 1500m silver medalist Matthew Centrowitz was the class of the field in the Men’s Mile, winning in 3:56.26 to Will Leer’s 3:56.35, in a race that saw eight out of nine men break four minutes. Olympic Champion Jenn Suhr cleared a world-leading 4.76m to win the Women’s Pole Vault for the sixth time, while three-time Olympic Champion Tirunesh Dibaba took her seventh blue ribbon in Boston, winning the Women’s Two Mile in 9:13.17, while New York’s high school phenom Mary Cain finished just two places behind in 9:38.68, a national high school record by more than 17 seconds. And finishing out the evening with another special, young record-setter, Ethiopia’s Hagos Gebrhiwet ran away from the USA’s Olympic silver medalist Galen Rupp in the Men’s 3000m, winning in a new world junior record of 7:32.87.

Results

Men's 60 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Gerald Phiri ZAM 6.67
2 Jason Rogers SKN 6.71
3 Kyle Stevenson USA 6.73
4 Calesio Newman USA 6.73
5 Mike Leblanc CAN 6.76
6 Jeremy Bascom GUY 6.80
7 Adam Harris GUY 6.81
8 Ivory Williams USA 6.83
Men's Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Matthew Centrowitz USA 3:56.26
2 Will Leer USA 3:56.35
3 Craig Miller USA 3:56.85
4 Jeff See USA 3:57.43
5 Craig Huffer AUS 3:57.81
6 Taylor Milne CAN 3:58.45
7 Dorian Ulrey USA 3:58.66
8 Brian Gagnon USA 3:59.49 
9 Henok Legesse ETH 4:17.10 
DNF Matt Scherer USA  
New Balance Men's 3000m
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Hagos Gebrhiwet ETH 7:32.87 WJR
2 Galen Rupp USA 7:33.67
3 Dejen Gebremeskel USA 7:43.32
4 Garrett Heath USA 7:53.37
5 Ciarán Ó Lionáird IRL 7:53.69
6 Donn Cabral USA 7:55.63
7 Miles Batty USA 7:57.33
8 Andy Baddeley GBR 8:02.70
DNF Haron Lagat KEN  
DNF Mark Wieczorek USA  
DNF Erik van Ingen USA  
Powerade Men's 60m Hurdles
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Jeff Porter USA 7.62
2 Jarret Eaton USA 7.80
3 Eric Keddo JAM 7.84
4 Ty Akins USA 7.84
5 Dominic Berger USA 7.86
6 Bertony Jean-Louis USA 7.86
DNF Devon Hill USA  
Men's Pole Vault
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Jordan Scott USA 5.35m
2 Mark Hollis USA 5.35m
3 Dustin Deleo USA 5.35m
3 Kim Yoo-Suk KOR 5.35m
NH Levi Keller USA  
Women's 60 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Murielle Ahoure CIV 7.07
2 Sheri-Ann Brooks JAM 7.26
3 Barbara Pierre USA 7.26
4 Jeneba Tarmoh USA 7.28
5 Shayla Mahan USA 7.32
6 Jessica Young USA 7.34
MBTA Women's 400 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Ebonie Floyd USA 52.51
2 Shana Cox GBR 53.33
3 Monica Hargrove USA 53.78
4 Jessica Beard USA 53.81
5 Diamond Dixon USA 54.39
6 Libiana Grenot ITA 56.49
Women's 800 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Phoebe Wright USA 2:03.96
2 Erica Moore USA 2:03:98
3 Chanelle Price USA 2:04.12
4 Melissa Bishop CAN 2:04.51
5 Latavia Thomas USA 2:04.80
6 Jessica Smith CAN 2:06.98
New Balance Women's Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Btissam Lakhouad MAR 4:39.23
2 Treniere Moser USA 4:39.40
3 Violah Lagat KEN 4:39.42
4 Hilary Stellingwerff CAN 4:39.79
5 Heather Kampf USA 4:39.99
6 Genevieve LaCaze AUS 4:41.72
7 Dana Mecke USA 4:44.73
DNF Monica Hargrove USA  
Women's Two Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Tirunesh Dibaba ETH 9:13.17
2 Sheila Reid CAN 9:37.97
3 Mary Cain USA 9:38.68
4 Nicole Sifuentes CAN 9:38.78
5 Tara Erdmann USA 9:39.48
6 Sarah Brown USA 9:41.59
7 Ashley Higginson USA 9:49.00
8 Brenda Martinez USA 9:51.91 
9 Gotytom Gebreslase ETH 10:05.40 
DNF Mardrea Hyman JAM  
Women's 60 Meters Hurdles
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Janay DeLoach Soukup USA 7.97
2 Tiffany Porter GBR 7.99
3 Nia Ali USA 8.11
4 LaTisha Holden USA 8.13
5 Kristi Castlin USA 8.14
6 Jessica Zelinka CAN 8.25
7 Raven Clay USA 8.33
8 Aleesha Barber TRI 8.36 
Women's High Jump
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Liz Patterson USA 1.83m
2 Becky Christiansen USA 1.83m
3 Priscilla Frederick USA 1.78m
4 Shanay Briscoe USA 1.78m
4 Allison Barwise USA 1.78m
Women's Pole Vault
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Jenn Suhr USA 4.76m
2 Mary Saxer USA 4.55m
3 Janice Keppler USA 4.45m
4 April Bennett USA 4.45m
5 Mélanie Blouin CAN 4.30m
Girls' Junior Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Wesley Frazier USA 4:48.94
2 Bethanie Brown USA 4:54.57
3 Sarah Gillespie USA 4:54.81
4 Ryen Frazier USA 4:59.73
5 Katie Lembo USA 5:01.04
6 Sara Sargent USA 5:01.56
7 Sheridan Wilbur USA 5:02.40
8 Marissa Ruskan USA 5:02.96
9 Keelin Hollowood USA 5:03.53
10 Julie Williams USA 5:04.72
11 Annika Gompers USA 5:05.39
12 Julie McConville USA 5:06.31
Boys' Junior Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Henry Wynne USA 4:11.73
2 James Randon USA 4:12.89
3 Rob Napolitano USA 4:13.81
4 Jay Navin USA 4:15.89
5 Michael O'Donnell USA 4:17.20
6 Jack Hagood USA 4:17.34
7 Bryce Kelley USA 4:18.50
8 Keith Pease USA 4:20.06
9 Jonathan Green USA 4:24.12
10 Trevor Crawley USA 4:24.83
11 Garrett O'Toole USA 4:25.01
Men's Masters Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Brad Barton USA 4:24.14
2 Erik Neadeau USA 4:25.82
3 Lance Elliott USA 4:26.29
4 Scott Weeks USA 4:30.47
5 Chris Magill USA 4:34.39
6 Kent Lemme USA 4:36.04
7 Chris Chisolm USA 4:37.49
8 Mark Mayall USA 4:39.06
9 Jason Cakouros USA 4:39.78 
10 Andrew Spaulding USA 4:40.07 
11 Chris Lawrence USA 4:42.89 
12 Titus Mutinda USA 4:49.69 
DNF Sandu Rebenciuc USA  
New England vs. New York Boys' 4x800m Relay
PlaceClubTime
1 St. A's TC 7:51.98
2 SJB Elite 7:53.29
3 Flyers TC 7:54.12
4 Firebirds TC 7:58.69
5 Lowell AC 8:01.64
6 Brookline TC 8:03.69
7

Hingam TC

8:03.79
8 Billerica TC 8:06.39
9 Fidelis TC 8:07.32
10 Knights TC 8:09.90
11 Marshfield TC 8:10.22
12 Wellesley TC 8:27.45
New England vs. New York Girls' 4x400m Relay
PlaceClubTime
1 Kell TC 4:02.14
2 Lexington TC 4:02.39
3 Ursuline TC 4:02.59
4 Mansfield TC 4:04.43
5 King Phillip TC 4:05.11
6 TMLA TC 4:08.01
7 SJB Elite TC 4:08.31
8 Needham TC 4:10.53
9 Stanners TC 4:16.03
10 South Shore TC 4:16.69
11 Villa Bears 4:17.42
12 Gators TC 4:20.25
Youth Relay
PlaceTeam Name
1 Cambridge Jets
2 Waltham TC
3 Granite State Flash
4 Attleboro Jaguars
5 Hernandez School
6 Boston United

Subscribe