LIVE RESULTS!

Ethiopia's Tirunesh Dibaba returned to BIG for the first time since winning two Olympic gold medals in Beijing, winning the women's 5000m over former Texas Tech great Sally Kipyego. Jamaican mid-distance star Kenia Sinclair set a new Jamaican record with her win in the 1000m, while Olympic silver medalist Nick Willis won the mile for the second straight year. Emily Lipari broke the meet record in the Girls' Invitational Mile, winning by over three seconds, while multiple medalist Terrence Trammell lowered his own meet record in the Men's 60m Hurdles. But the highlight of the night was in the Men's 5000m, being contested for the first time at BIG, in which both Bernard Lagat and Galen Rupp bettered Rupp's American Record, with Lagat coming out as the new record holder in a time of 13:11.50.

Results

Men's 60 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Ivory Williams USA 6.51
2 Michael Rodgers USA 6.53
3 Daniel Bailey ANT 6.54
4 Travis Padgett USA 6.55
5 Trell Kimmons USA 6.58
6 Leroy Dixon USA 6.63
7 Mario Forsythe JAM 6.68
8 Adam Harris GUY 6.74
Men's 400 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Bershawn Jackson USA 46.86
2 Renny Quow TRI 47.15
3 Jamal Torrence USA 48.00
4 Chris Brown BAH 48.36
5 Michael Tinsley USA 48.48
DNF Lionel Larry USA
Men's Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Nick Willis NZL 3:55.26
2 Will Leer USA 3:55.66
3 David Torrence USA 3:56.69
4 Leo Manzano USA 3:56.82
5 Garrett Heath USA 3:57.34
6 Tim Bailey GBR 3:59.75
7 Henok Legesse ETH 4:02.12
8 Jacob Hernandez USA 4:04.24
9 Jon Pierce USA 4:06.98
10 Tom Osborne NZL 4:07.44
DNF Dan Huling USA
DNF David Krummenacker USA
DNF Adam Perkins USA
Men's 5000m
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Bernard Lagat USA 13:11.50
2 Dejen Gebremeskel ETH 13:11.78
3 Bekana Daba ETH 13:11.78
4 Galen Rupp USA 13:14.21
5 Markos Geneti ETH 13:18.64
6 Shadrack Korir KEN 13:26.82
7 Josphat Boit KEN 13:27.42
8 Bobby Curtis USA 13:36.00
9 Haron Lagat KEN 13:36.59
10 Scott Overall GBR 13:47.09
DNF Reid Coolsaet CAN
DNF Ian Burrell USA
DNF Adam Perkins USA
DNF Kyle Miller USA
Men's 60 Meters Hurdles
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Terrence Trammell USA 7.49
2 Eric Mitchum USA 7.61
3 Ladji Doucoure FRA 7.68
4 TY Akins USA 7.69
5 Antwon Hicks USA 7.71
6 Dexter Faulk USA 7.71
7 Aries Merritt USA 7.73
Men's Pole Vault
PlaceAthlete NameAffiliationMark
1 JEREMY SCOTT USA 5.60m
2 YOO KIM KOR 5.40m
2 TIM MACK USA 5.40m
4 BRIAN MONDSCHEIN ISR 5.40m
NH MARK HOLLIS USA
Athlete Name17-4 ½
5.30m
17-8 ½
5.40m
18-0 ½
5.50m
18-4 ½
5.60m
18-8 ¼
5.70m
JEREMY SCOTT
USA
XO O XO O XXX
YOO KIM
KOR
O O XXX
TIM MACK
USA
PASS O PASS XXX
BRIAN MONDSCHEIN
ISR
XO O XXX
MARK HOLLIS
USA
PASS XXX
.
Women's 60 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Lisa Barber USA 7.22
2 Marshevet Myers USA 7.29
3 Muna Lee USA 7.30
4 Tianna Madison USA 7.31
5 Bianca Knight USA 7.32
6 Simone Facey JAM 7.34
7 Muriel Hurtis-Houairi FRA 7.43
8 Oludamola Osayomi NGR 7.53
Women's 200 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Shalonda Solomon USA 23.53
2 Ashley Kidd USA 23.84
3 Natalie Knight USA 23.99
4 Sheena Tosta USA 24.22
Women's 1000 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Kenia Sinclair JAM 2:38.62
2 Anna Pierce USA 2:38.76
3 Erin Donohue USA 2:38.98
4 Morgan Uceny USA 2:40.07
5 Treniere Moser USA 2:41.89
6 Alice Schmidt USA 2:43.20
DNF Karen Shinkins IRL
Women's 3000m
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Kalkidan Gezahegn ETH 8:46.19
2 Genzebe Dibaba ETH 8:47.01
3 Shannon Rowbury USA 8:47.18
4 Barbara Parker GBR 8:52.90
5 Sara Hall USA 8:55.17
6 Hannah England GBR 8:56.72
7 Desiree Davila USA 9:00.73
8 Frances Koons USA 9:02.75
9 Christin Wurth-Thomas USA 9:04.75
10 Amy Mortimer USA 9:09.86
11 Lennie Waite GBR 9:18.76
DNF Megan Metcalfe CAN
DNF Julia Howard CAN
Women's 5000 Meters
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Tirunesh Dibaba ETH 14:44.53
2 Sally Kipyego KEN 14:52.67
3 Aheza Kiros ETH 15:28.28
DNF Marina Muncan SRB
DNF Korene Hinds JAM
Women's 60m Hurdles
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Damu Cherry USA 8.00
2 Perdita Felicien CAN 8.01
3 Virginia Powell USA 8.06
4 Tiffany Ofili USA 8.09
5 Sandra Gomis FRA 8.25
6 Andrea Bliss JAM 8.27
7 Nickiesha Wilson JAM 8.37
Women's Pole Vault
PlaceAthlete NameAffiliationMark
1 CHELSEA JOHNSON USA 4.55m
2 BECKY HOLLIDAY USA 4.45m
3 APRIL STEINER-BENNETT USA 4.45m
3 LACY JANSON USA 4.45m
5 MELINDA OWEN USA 4.25m
6 JILLIAN SCHWARTZ ISR 4.25m
7 GAO SHUYING CHN 4.25m
Girls' Junior Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Emily Lipari USA 4:46.77
2 Joanna Stevens USA 4:50.02
3 Cory Ann McGee USA 4:50.06
4 Kathleen Stevens USA 4:51.03
5 Katrina Coogan USA 4:59.86
6 Claudia Francis USA 5:00.05
7 McKinzie Schulz USA 5:05.67
8 Alanna Poretta USA 5:07.95
Boys' Junior Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Alex Hatz USA 4:12.08
2 Ammar Moussa USA 4:14.13
3 Adam Cotton GBR 4:15.04
4 Billy Ledder USA 4:16.12
5 Pat Scheillberg USA 4:21.01
6 Thomas Devries CAN 4:22.15
7 Thomas Kehl USA 4:22.40
8 Craig Lutz USA 4:23.00
9 Will Antkowiak USA 4:43.51
Men's Masters Mile
PlaceAthlete NameAffiliationTime
1 Chris Teague HFC STRIDERS 4:29.05
2 Ray Puglsey POTOMIC RIVER RUNNING 4:29.43
3 Chris Simpson ELIOT TRACK CLUB 4:30.56
4 Sean Livingstone CMS 4:31.99
5 Armando Olivieria NIKE CENTRAL PARK TC 4:32.69
6 Kent Lemme GREATER SPRINGFIELD HARRIERS 4:33.61
7 Jason Cakouros HFC STRIDERS 4:34.28
8 Josh Brown GREEN MOUNTAIN AC 4:35.11
9 Francis Burdett GREATER SPRINGFIELD HARRIERS 4:35.51
10 Bart Wasiolek ATHLETES FOOT-NEW BALANCE 4:36.04
11 Jamie Aubuchon SISU PROJECT 4:36.42
12 Henry Scollard CAMBRIDGE RC 4:39.68
13 Bruce Davie GBTC 4:40.51
14 Chris Kealey WINNER'S CIRCLE 4:43.99
15 Kris Hartner NAPERVILLE RUNNING CO 4:44.40
16 John Clark SKINNY RAVEN 4:53.20
Youth Relay
PlaceTeam NameTime
1 CAMBRIDGE JETS 1:42.93
2 PROVIDENCE COBRAS 1:55.22
3 WALTHAM TC 1:58.34
4 ATTLEBORO YMCA JAGUARS 1:59.64
5 HERNANDEZ SCHOOL 2:04.12
6 SOUTH SHORE FIREBOLTZ 2:11.85

Subscribe