New Balance Indoor Grand Prix
Reggie Lewis Center on the Campus of Roxbury Community College

After two agonizingly close calls here at 3000 meters, 2007 IAAF World Athlete of the Year Meseret Defar destroys the World Record for 2 Miles by breaking the tape in 9:10.50; New Zealand’s Kim Smith posts the second-fastest time in history as runner-up. Craig Mottram of Australia wows the sell-out crowd once again, turning in the fastest indoor 3000 meters ever run in the United States; and a tiny 7-year-old named Davonett Bennett brings the crowd to its feet when he digs deep to hold off his older and taller rivals in anchoring the Cambridge Jets to Youth Relay victory.

Results

Visa Men's Shot Put (4 rounds)
# Name Nat. Finals
1 Christian Cantwell USA 20.97m 68-09.75
2 Reese Hoffa USA 20.70m 67-11.00
3 Adam Nelson USA 19.86m 65-02.00
4 Dan Taylor USA 18.59m 61-00.00
Men’s 500 Meters
# Name Nat. Finals
1 Andrew Rock USA 1:02.87
2 Bayano Kamani PAN 1:03.59
3 Moise Joseph HAI 1:03.73
4 Derrick Brew USA 1:03.83
5 Lanceford Davis JAM 1:03.88
BostonNOW Men’s 800 Meters
# Name Nat. Finals
1 Khadevis Robinson USA 1:50.92
2 Nick Symmonds USA 1:51.16
3 Said Ahmed USA 1:51.57
4 Sam Burley USA 1:51.60
5 Andrew Ellerton CAN 1:52.42
6 Mike Pachella USA 1:52.46
7 Larry Brooks USA 1:53.13
NUTRILITE Men’s 60 Meters
# Name Nat. Finals
1 DaBryan Blanton USA 6.65
2 Demi Omole USA 6.67
3 Leonard Scott USA 6.69 6.681
4 Leroy Dixon USA 6.69 6.684
5 Jason Smoots USA 6.72
6 Trell Kimmons USA 6.74
7 Dwight Phillips USA 6.75
8 Sean Smith USA 7.19
Men's Mile
# Name Nat. Finals
1 Pablo Solares MEX 4:00.34
2 Rob Myers USA 4:00.35
3 James Nolan IRL 4:01.06
4 Boaz Cheboiywo KEN 4:01.48
5 David Freeman PUR 4:01.93
6 Galen Rupp USA 4:02.02
7 Jason Jabaut USA 4:02.38
8 Fumikazu Kobayashi JPN 4:03.38
9 Max Smith USA 4:03.53
10 Chris Lukezic USA 4:05.03
Moise Joseph HAI DNF
Reebok Men’s 60 Meter Hurdles
# Name Nat. Finals
1 Antwon Hicks USA 7.59
2 Joel Brown USA 7.61
3 Aries Merritt USA 7.65
4 Charles Allen USA 7.70
5 Dexter Faulk USA 7.79
6 Aubrey Herring USA 7.86
7 Josh Walker USA 7.89
8 Marlon Odom USA 8.02
Men’s 3000 Meters
# Name Nat. Finals
1 Craig Mottram AUS 7:34.50
2 Markos Geneti ETH 7:41.81
3 Andrew Baddeley GBR 7:45.10
4 Adrian Blincoe NZL 7:48.94
5 Nick Willis NZL 7:51.35
6 Josh Rohatinsky GBR 7:52.90
7 Kevin Sullivan CAN 7:54.01
8 Thomas Morgan USA 7:59.30
Christian Hesch USA DNF
NUTRILITE Women’s Pole Vault
# Name Nat. Finals
1 Jenn Stuczynski USA 4.60m 15-01.00
2 Jillian Schwartz USA 4.40m 14-05.25
3 Lacy Jansen USA J4.40m 14-05.25
4 Mary Vincent USA 4.20m 13-09.25
Niki McEwen USA NH
Women’s 800 Meters
# Name Nat. Finals
1 Morgan Uceny USA 2:05.75
2 Nicole Cook USA 2:05.81
3 Nikeya Green USA 2:06.11
4 Amy Teteris CAN 2:06.32
5 Leanna MacLean CAN 2:06.34
6 Lashinda Demus USA 2:09.78
Visa Women's Mile
# Name Nat. Finals
1 Jenelle Deatherage USA 4:32.95
2 Lauren Fleshman USA 4:33.46
3 Roisin Mcgettigan IRL 4:33.96
4 Liliya Shobukhova RUS 4:35.54
5 Sara Hall USA 4:35.62
6 Amy Mortimer USA 4:35.72
7 Lindsey Gallo USA 4:36.01
8 Jen Toomey USA 4:36.27
9 Tiffany Mcwilliams USA 4:36.32
10 Mestawot Tadesse ETH 4:42.00
11 Anne Shadle USA 4:45.71
Jess Minty USA DNF
Women’s 3000 Meters
# Name Nat. Finals
1 Tirunesh Dibaba ETH 8:33.37
2 Ejegayehu Dibaba ETH 8:36.59
3 Megan Metcalfe CAN 8:52.85
4 Christin Wurth-Thomas USA 8:54.97
5 Sally Kipyego KEN 9:05.45
Maisha Marzelle USA DNF
MBTA Women’s 60 Meters
# Name Nat. Finals
1 Miki Barber USA 7.27
2 Brianna Glenn USA 7.34
3 Oludamola Osayomi NGR 7.36
4 Angela Daigle-Bowen USA 7.40
5 Laverne Jones ISV 7.46
6 Shandria Brown BAH 7.69
7 Jordine Kimbrell USA 7.74
8 Danielle Bolt USA 7.91
Women’s Long Jump
# Name Nat. Finals
1 Lela Nelson USA 6.50m 21-04.00
2 Elva Goulbourne JAM 6.40m 21-00.00
3 Carolina Kluft SWE 6.34m 20-09.75
Women’s 200 Meters
# Name Nat. Finals
1 Ashlee Kidd USA 23.55
2 Shalonda Solomon USA 23.98
3 Moushaumi Robinson USA 24.17
4 Hazel-Ann Regis GRN 24.78
5 Ahndraea Allen USA 25.96
Reebok Women's 2 Mile
# Name Nat. Finals
1 Meseret Defar ETH 9:10.50
2 Kim Smith NZL 9:13.94
3 Jen Rhines USA 9:35.29
4 Katie McGregor USA 9:58.51
5 Kassi Andersen USA 10:08.76
6 Meskerem Legesse ETH 10:51.49
Marina Muncan SRB DNF
Masters' Mile
# Name Team/Club Finals
1 Kent Lemme Greater Springfield Harriersb 4:25.04
2 Dan Franek Dirigo Running Club 4:31.37
3 Armando Oliveira Central Park TC 4:31.58
4 Steve Sergeant Unattached 4:32.64
5 Jason Cakouros HFC Striders 4:33.48
6 Chris Kealey Winners Circle RC 4:35.79
7 Norm Bouthillier Whirlaway Racing Team 4:38.32
8 Pete Bottomley Dirigo Running Club 4:40.81
9 Mike Platt Whirlaway Racing Team 4:41.16
10 Terry McNatt Cambridge Sports Union 4:41.62
11 Mark Reeder Unattached 4:42.15
12 Bob Collins Boston AA 4:49.31
Corporate Relay
# Name Finals
1 Raytheon 3:52.84
2 Liberty Mutual 4:02.25
3 Pioneer Investment 4:17.31
4 Genzyme 4:19.87
5 Unum 4:30.37
Girls' Junior Invitational Mile
# Name City Finals
1 Jillian Smith Manahawkin, NJ 4:48.83
2 Jessica Parry London Ontario, Canada 4:53.05
3 Mary Kate Champagne Plattsburgh, NY 4:55.57
4 Keely Maguire Georgetown, MA 4:56.02
5 Bridget Dahlberg Newton South, MA 4:58.67
6 Sarah McCurdy Bay Shore, NY 4:58.83
7 Brianna Welch Glen Head, NY 5:00.61
8 Kristin Reese Holmes, NY 5:00.85
9 Nicole Benson Peoria, IL 5:02.29
10 Tori Pennings Warwick, NY 5:02.43
11 Caitlin Lane Greenwich, NY 5:06.79
Youth Relay
# Team Time
1 Cambridge Jets 1:55.04
2 Providence Cobras 1:56.01
3 Attleboro Jaguars 1:56.01
4 Dearborn Middle School 2:00.34
5 Nitehawks Sports Club 2:01.15
6 Waltham TC 2:01.83
Boys' Junior Invitational Mile
# Name City Finals
1 Luke Puskedra Ogden, UT 4:08.77
2 Colby Lowe Southlake, TX 4:08.99
3 Kyle Merber Dix Hills, NY 4:12.42
4 Charles White Cherry Hills, CO 4:13.33
5 Cory Leslie Sandusky, OH 4:13.76
6 Christopher Brown Southlake, TX 4:14.00
7 Michael Fout La Porte, IN 4:14.70
8 Joseph Franklin Tallahassee, FL 4:14.82
9 Christopher Derrick Naperville, IL 4:14.84
10 Sintayehu Taye Ashburnham, MA 4:15.03
11 Mac Fleet San Diego, CA 4:28.19

Subscribe